رییس دانشگاه علامه طباطبائی گفت: پنجمین دوره همایش بین المللی اربعین حسینی روز دوشنبه ۱۴ شهریور به همت این دانشگاه برگزار می‌شود.
18 مرداد 1401

 

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علامه طباطبائی گفت: پنجمین همایش بین المللی اربعین حسینی روز دوشنبه ۱۴ شهریور به همت این دانشگاه برگزار می‌شود.

عبدالله معتمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا افزود: پنجمین همایش بین المللی اربعین با تجربه چهار همایش قبلی که با همکاری سازمان ها و نهادهای دیگر توسط دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد با اهتمام دانشمندان جهان اسلام که از مناظر گوناگون از اربعین سیراب شده ۱۴ شهریور نخستین سال قرن پانزدهم هجری شمسی برگزار می شود.

وی افزود: تأمل عالمانه همه علاقه مندان دانشگاهی در این آیین آینده ساز نقش مهمی در ساختن جامعه طیبه خواهد داشت. امید داریم که هر قدمی که برای تبیین مجاهدانه اربعین برمی داریم علاوه بر روشنگری برای اهالی علم و دانش و دانشجویان، باقیات و صالحاتی باشد برای نویسندگان و میراثی باشد که دست مایه آیندگان برای ساختن تجددی دیگر باشد. 

رییس دانشگاه علامه طباطبائی یکی از برنامه های این دانشگاه به طور ویژه برای اربعین را برگزاری پنجمین دوره همایش بین المللی اربعین حسینی ذکر کرد و یادآور شد: کمیته های این همایش یک روزه تشکیل و فراخوان ارسال مقالات به دبیرخانه آن اعلام شده است.  

معتمدی عنوان اصلی این همایش را اربعین؛ جامعه نوین جهانی و تحولات فراملی اعلام کرد و یادآور شد: اربعین؛ سبک زندگی، فراملی شدن و تحولات جهان اسلام، اربعین و هویت، اربعین پاسخی به نیازهای معنوی، روانی و تربیتی، اربعین؛ فرهنگ، هنر و رسانه، اربعین؛ گروه ها و سرمایه اجتماعی، آسیب شناسی اربعین، حوزه های علوم انسانی و اربعین، اربعین و نیازهای معنوی، روانی و تربیتی از محورهای اصلی این همایش بین المللی است.

وی یادآور شد: این همایش از سال ۹۵ هرساله توسط این دانشگاه برگزار می شود و امسال نیز با مدیریت دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه برپا می‌شود. تا قبل از کرونا چهار دوره آن برگزار شده که پنجمین دوره آن با ۲ سال وقفه به دلیل شیوع کرونا در کشور شهریورماه امسال برگزار می شود.

رییس دانشگاه علامه طباطبائی افزود: چهارمین همایش بین المللی اربعین دانشگاه علامه طباطبائی در مهر سال ۱۳۹۹ مصادف با ایام اربعین حسینی برگزار شد.  

معتمدی خاطرنشان کرد: همایش بین المللی اربعین فرصتی است برای تمام صاحبان اندیشه و به ویژه کسانی که در مورد این رویداد تحقیقاتی انجام داده اند تا ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، معنوی و دینی این رویداد با عظمت را تشریح کنند.

وی تاکید کرد: اربعین ظرفیت وحدت بخشی به تمامی انسان‌های آزاده دنیا را با هر دین و مسلک دارد، اربعین تجلی اخلاص یک امت را برای بزرگداشت ارزش های والای انسانی به نمایش می گذارد.

رییس دانشگاه علامه طباطبائی همچنین گفت: اربعین احترام به شخصیت امام بزرگواری است که تمام سرمایه‌های مادی و جان و مال خود و فرزندانش را فدا کرد تا پرچم مبارزه با ظلم همیشه برافراشته باقی بماند و حقیقت اسلام برای همه بشریت روشن شود.  

معتمدی افزود: دانشگاه علامه طباطبائی در کنار برگزاری این همایش بین المللی تسهیلاتی را برای حضور در پیاده روی اربعین جهت دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه فراهم کرده است تا آنها بتوانند در خلق این حماسه بزرگ نقش آفرینی کنند و از برکات حضور در زیارت اربعین امام حسین (ع) بهره مند شوند.

وی با بیان این که هر ساله هزینه سفر به کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه برای شرکت در این مراسم بزرگ پرداخت می شود، تصریح کرد: امسال هزینه سفر هم در نظر گرفته شده است تا همکارانی که مایل به سفر اربعین هستند، بتوانند از آن استفاده کنند.

رییس دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه گفت: بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی برای حضور دانشجویان علاقه مند برنامه ریزی هایی انجام داده و با اعطای کمک مالی به داوطلبان امکان حضور  دانشجویان راز در این رویداد بی نظیر فراهم کرده است.

به گزارش ایرنا، پیاده‌روی اربعین بزرگ ترین پیاده روی و گردهمایی عمومی سالانه در جهان است. این مراسم شامل حرکت شمار زیادی از علاقه مندان اباعبدالله حسین (ع) از اطراف مرزهای عراق به سمت شهر کربلای معلی است

پیاده روی اربعین حسینی در ۲ سال اخیر به دلیل همه گیری کرونا و موافقت نکردن مقام های ارشد عراق برگزار نشد. . امسال ۲۶ شهریورماه روز اربعین حسینی است.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها پیش از این از ارایه خدمات به دانشجویان در راهپیمایی اربعین حسینی در قالب تسهیل برای تردد رایگان و دریافت مجوز خروج خبر داد و افزود: این نهاد ظرفیت پشتیبانی از ۲۵۰ هزار دانشجو ازجمله دانشجویان خارجی برای شرکت در این مراسم معنوی را دارد.


منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/84847857

login